KIEV – Küçük Moskova

DİRENEN BAŞKENT

Zor zamanlar geçiren Ukrayna’ nın mağrur başkenti, herşeye rağmen, her anlamda yaşıyor ve hala çok güzel.

KIEV

2005 Nüfus sayımına göre 2.660.401 kişi yaşamaktadır.  Kiev 250 sene Hazarlar (850-1100), 260 sene Altınordu (1240-1500) egemenliğinde, yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir.

Kiev’ e Lviv ‘ den 5 saatlik bir tren yolculuğu ile geldik. Trenimiz hızlı tren olarak adlandırılsa da normal hızda modern bir trendi. Sabaha karşı 5 ‘ de Lviv’ den hareket aldık.11′ e doğru Kiev tren garına varmıştık.

Tren garından bir görünüm

Tren garının hemen yanında metro istasyonu var. Metro istasyonuna girdiğimde ilk farkettiğim şey metro mimarisinin Moskova metrosunun birebir kopyası olmasıydı.


Metrodan indiğimiz ve mutlaka görülmesi gereken yer şehrin sembolü olan Maidan-nezalezhnosti…


Maidan-nezalezhnosti: Kiev‘in ve Ukrayna‘nın ana meydanı. Birçok  farklı isim kullanmasına rağmen basitçe Maidan (meydan) olarak nitelendirilmekte.
1990 yılında Ukrayna bağımsızlık hareketinin burada başlamasından sonra her türlü politik olayların ve gösterilerin merkezi olmuş. Özellikle 2004 yılındaki Turuncu devrim  ve 2014′ deki Euromaidan olayları yine bu meydanda olmuş

Otelimiz bu meydandan 200 metre uzakta, Dnipro nehrine daha yakın bir noktada bulunmakta…


Ucuz, temiz ve kaliteli bir oteldi. Yolunuz düşerse aklınızın bir köşesinde bulunsun…


The Dnieper River


Dnepr, Dniapro, Dnipro olarak da bilinen nehir Avrupanın 4. büyük nehridir. Rusya, Belarus üzerinden geçerek Ukrayna üzerinden Karadeniz’ e dökülmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir