HİDROLİK DEPO

1. HİDROLİK YAĞ DEPOLARI (TANKLAR)
 
 
Hidrolik Yağ Deposu, Tank veya rezervuar olarak anılan komponentlerin esas görevi sistemdeki akışkanı (Hidrolik,yağ,yakıt vb) depolamaktır.
 
Ancak bunu yaparken de filtreleme, soğutma veya ısıtma yanında basınçlandırma yaparak sistem gereksinimlerine göre farklı tasarım ve tiplerde olabilirler .
 
Temel olarak bir hidrolik yağ deposu, yağ tankı bileşenleri aşağıdaki gibidir;
  • Yağ tankı genellikle iki oda olacak şekilde imal edilir. Bu odalardan biri emmenin yapılacağı emme odası; diğeri ise yağın geri döndüğünde depolanacağı dönüş odasıdır. Bu iki odayı delikli bir plakadan oluşan perde birbirinden ayırır. Devreye herhangi bir kirlilik göndermemek için emme odasının dönüş odasına göre eğimli yapılması tercih edilir.
  • Hidrolik tankların üzerinde sisteme basınçlı akışkan göndermek üzere hidrolik pompa bulunur. Pompanın emiş hattına kirlilikleri bertaraf etmek için bir emiş filtresi yerleştirilir. Yağın dönüşünde de aynı filtreleme tekrarlanabilir. Ancak her filtrenin basınç düşürücü bir eleman olduğu unutulmamalıdır.
  • Hidrolik tankların üst kısmında, tankı atmosfere açmak üzere bir havalandırma bölgesi olur. Böylelikle akışkan, emme sırasında vakum; dönüş esnasında da basınç yapmaz. Havalandırma kısmında toz kaçışını önlemek amacıyla bir filtre bulunması gereklidir.
  • Yağın soğuma işleminin düzgün yapılabilmesi için hem yağ seviyesinin tankın üst kısmından biraz aşağıda olması hem de tankın tabanının yer seviyesinden biraz yukarıda olması istenir.
  • Hidrolik tankların boyutları sistemin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Küçük bir tank yeterli soğutmayı sağlayamaz. Çok büyük bir tankta da fazladan bir ısıtıcıya ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak tank seçilirken, sistemde dolaşan akışkan debisinin 3-5 kat fazlası tercih edilir.
  • Hidrolik tankların seviyesi ve sıcaklığını gösteren göstergeler bulunur. Bu değerlerin zaman zaman kontrol edilmesi, sızıntı probleminin fark edilmesi ve sıcaklıkla yağın bazı özelliklerinin bozulmasını önlemede fikir verici olacaktır.

 

 

2. HİDROLİK REZERVUARLAR

 

 

Rezervuarlarda aynı hidrolik tankların yaptığı şekilde sistemin ihtiyaç duyduğu akışkanı depolarlar. 

 

1-Atmosfere açık rezervuarlar: Bu tür rezervuarlarda akışın kolay olması ve vakum yapmaması için atmosfere açık ventil diyede tabir edilen delikleri vardır. Bu komponent sistemde genelde yüksekte bir yerde konumlandırılır ve yerçekimi etkisiyle sisteme akışkan sağlanır.
2- Basınçlı Rezervoir (Pressurized reservoir): Bu tür komponentler ise kendi içinde atmosfere kapalı olup reservoir içinde bir tarafta bulunan hava hacim farkı prensibinden yayarlanılarak basınçlandırılır buda diğer taraftaki akışkanında basınçlanmasını sağlayarak sistemde bulunan pompaların emişini kolaylaştırarak daha verimli çalışmasını sağlamaktadırlar.
Bu sistem özellikle havacılıkta çok kullanılmaktadır.
Basınçlı tip rezervuarlara örnekler;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir