HİDROLİK VALFLER

HİDROLİK VALFLER

Hidrolik valfler nedir ? Oransal valf, 3 yollu hidrolik valf ne demektir ? Hidrolik valfler ne işe yarar gibi soruların cevabını aradığımız bu hidrolik valfler eğitim sayfasında iş ve eğitim hayatınızda işinize çok yarayacak bilgiler elde edeceksiniz.
Hidrolik bir devrede akışkanın debisini, basıncını ayarlayan veya yönlendirmesini sağlayan devre elemanlarıdır bir çok farklı tip ve yapıda valfler bulunmakta ve ihtiyaca göre özel üretilen valflerde bulunmaktadır.
Temel olarak valfleri sınıflandırırsak;
  1. Yön Denetim valfleri
  2. Akış Denetim Valfleri
  3. Basınç denetim Valfleri

1. YÖN DENETİM VALFLERİ

Yön denetim valfleri hidrolik devrede akışkanın yönünü değiştirebilen valflerdir.

A. ÇEK VALFLER

 

B. YÖN VALFİ

Hidrolik devrede görülebileceği gibi pompadan çıkan akışkanı yönlendiren eleman yön valfidir.
 
 
Yön valfleri konum ve üzerindeki hidrolik hat sayılarına göre adlandırılmaktadır. Bu sınıflandırma yapılırken valfin konum sayısı kutu ile sembolize edilir, valfe giren ve çıkan tüm hatlar (portlar) yol olarak ifade edilir aşağıda verilen birinci örnek 2/2 ikinci örnek ise 4/3 valflerin sembolleridir.
ikinci örnek(4/3) valfi  üzerinden açıklarsa 4 sayısı valf üzerinde 4 portlarını (A,B,P,T) 3 sayısı ise valfin konumlarını yani basınç A portuna dönüş B portuna açık hali bunun tam tersi ve kapalı konum olmak üzere bu üç durumun sayısını vermektedir.
 
Valflerin kontrol şekli yani uyarılma şekilleri  farklı farklıdır şöyleki herhangi bir forkliftte, kepçede veya başka bir iş makinasında bir operatör valfleri el lövyesiyle manuel olarak kumanda ederken bazı gelişmiş sistemlerde ise solenoid vasıtasıyla elektrik sinyali vasıtasıyla vafler kumanda edilir bu durum projelerde aşağıdaki semboller ile  detaylı bir şekilde belirtilmelidir.
Bobin ile kontrolde bobinlere elektrik verilence oluşan manyetik kuvvet sürgüyü itme veya çekme yönünde hareket ettirir bu olay olurken oluşan manyetik kuvvet karşısındaki yayın kuvvetini yenmektedir.
Elektrik enerjisi kesilince yayın karışında kuvvet kalmadığından yay kuvveti etkisiyle valf eski konumuna geri dönebilir.

2. AKIŞ DENETİM VALFLERİ

 Hidrolik sistemdeki debi yani akış miktarı sistemde hız ile ilişkili olduğundan akış ayar valflerine hız ayar valfleri adıda verilir.

HASSAS KISMA VALFLERİ

3. BASINÇ DENETİM VALFLERİ

Emniyet valfleri, sistemde oluşabilecek aşırı basınç yükselmelerinde devre elemanlarını korumak amacıyla devreye girerek sistemdeki akışkanı geri dönüşe yönlendiren valftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir