LİKYA TURU

LİKYA TURU

Son dönemlerde kampçıların, bisikletçilerin ve bizim gibi tatilcilerin es geçmedikleri bu harika likya yolu güzergahı üzerinde LİKYA TURLARI çokça düzenlenmeye başlandı.
Hem kültürel olarak hem de doğal güzellikleriyle LİKYA TURLARI herkesi büyülüyor.

Likya turuna geçmeden önce LİKYA uygarlığı hakkında kısa bir bilgi vermeye çalışalım

LİKYA UYGARLIĞI

Fethiye ve Kalkan arasında bulunan bu uygarlığa ait ilk kayıtlar MÖ 2000′ li yıllarda Mısır ve Hititlerin yazılı kayıtlarında geçmekte ve bu bölgede yaşayan halka “LUKKA” denilmekteymiş.
MÖ 1400 yıllarda hititler tarafından fethedilmiş, MÖ 334-333 yıllarınd Makedonya kralı Büyük İskender’ in PATARA‘ ya gelmesiyle birlikte bölge tarihin akışına göre sırasıyla ROMA imparatorluğu, Anadolu Selçuklu, Menteşe beyliği egemenliklerinden sonra 1424 yılında Osmanlı imparatorluğu hakimiyetine girmiştir.
Uygarlığın baş şehri PATARA’ dır. Önemli bilgi:Dünya’ da ilk çoğulcu ve gerçek anlamdaki demokrasinin bu uygarlıkta olduğu söylenmektedir.
Likya turumuzun akışı ise şu şekilde; İzmir üzerinden Şirince ile başlayan turumuz sırasıyla DALYAN, 12 ADALAR TEKNE TURU, PATARA, KEKOVA

KRAL MEZARLARI-KAYA MEZARLARI


Ülkemizin tanıtım filmlerinde de sıkça karşımıza çıkan bu manzara Muğlanın Ortaca ilçesine bağlı dalyanda bulunur.
Dalyanda tekne turu ile İztuzu plajına giderken yolda sizleri yukarıdaki manzara ile Krallar selamlayacak. Yolda caretta görmeme ihtimaliniz ise yok denecek kadar az nitekim kaplumbağa hastanesinde tekne turları mola veriyorlar şanslıysanız carettaları yengeçle besleyebilirsiniz bile. 
İztuzu plajının dalgalı sularında verilen yüzme molası sonrası aynı güzergah üzerinden geri dönüş yapılarak yakşalık 2 saat süren bu aktivite sonlandırılıyor.
12 ADALAR TEKNE TURU

Tam gün süren bu aktiviteye başlamadan önce güneş kreminizi unutmamanızı hatırlatmak isterim. Sabah Fethiye limanından başlayan turumuz  sırasıyla Göcek adasıYassıcalar adası, kızıl ada, cennet koyu, Kleopatra koyu, Tershane koyunda verilen yüzme molaları ile devam edip akşam üzeri tekrar Fethiye limanında son bulmaktadır.

PATARAFilmlere stüdyo olmuş meşhur PATARA plajını dalgasız bir güne denk getirebilirsiniz harika zamanlar geçirebilirsiniz.
Öte yandan Likya Birliğinin baş şehri PATARA antik kenti ise helenistik dönemden kalma harika tarihi eserleri barındırmaktadır.


KEKOVA TEKNE TURUTarihi kalıntıların denizle içiçe geçtiği muhteşem bir açıkhava müzesi turu niteliğindeki bu tekne turu yine tün gün sürmektedir.

Harita da verilen noktalarda olan turumuz akvaryum, tershane, batık şehir, gökkaya koyları ve kale köy (Simena) ‘ e uğrayarak turumuzu tamamlıyor ve harika bir gün geçiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir