LVİV-Gezi Rehberi

LVİV-İLBAV-LYVOV

 
Lviv Opera Binası

LVİV gezi rehberi, Lviv gezilecek yerler, Lviv Uçak Bileti, Lviv Havaalanı, LVOV ile LVİV arasındaki fark nedir?

Ukrayna‘ da şirinlikten ölmek üzere olan bir şehri Lviv. Keşfedilmemiş diyemeyeceğim çünkü bildiğiniz gibi Ukrayna‘ nın Türkiye‘ den vize istememesi ve İstanbul’ dan karşılıklı uçuşların olması ile birlikte şehrin ucuzluğu bizler için doğal bir cazibe merkezi olması için fazlası ile yeterli…
Bu arada internette Lviv seyahat bilgileri olarak çok doğru olmayan bilgiler mevcut bunları gidince yaşayarak anlıyorsunuz bu yüzden biraz okuduklarınızı ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ederim.
Ukraynalıların Lviv Havalimanında sıkı bir gümrük politikası var heralde ki uçağımızın yarısını özel odalara çektiler. Ancak bu küçük mülakatlarda çok zorlamadıklarını, geliş amacına yönelik sorular sorulduğunu daha önce giden arkadaşlarımdan öğrendim.

Detaylara inmeden önce kısa bir oryantasyon videosuyla biraz ısınsak fena olmaz buyrun...Evet Lviv seyahatine şehrin kalbi Rynok Square‘den başlıyalım

RYNOK SQUARE

Lviv Rynok Meydanı
Market/Pazar meydanı anlamına gelen meydan, bir pazar yeri olarak 14. yy yarılarında, 142 x 129 metre dikdörtgen biçiminde planlanmış olan meydanın tam ortasında belediye binası bulunmakta, belediye binası, 1825‘ de yanmasının ardından 65 metrelik kule ilave edilerek yeniden yapılmış.(1835) 
Kule tepesinden manzaralar…
Şimdi geçelim şehrin diğer cazibe merkezine ve şehir halkının buluşma noktasına ;

 

OPERA BİNASI

The Opera Building; Eğer hava çok soğuk değilse günün her saati önünde arakadaşlarıyla buluşmak için randevulaşmış birçok kişi, ellerinde çiçekler sevgililerini bekleyen gençleri görebilirsiniz binanın önündeki meydan yaşlısı genci Lviv  halkının uğrak yerlerinden.

 Bina 1897 ve  1900 yılları arasında inşa edilmiş olup o zamanki ismi Büyük Tiyatro olarak anılmakta imiş taa ki 1939′ da Sovyet otoriteleri binayı yeniden isimlendirene kadar.

Opera binasından aşağıda park içinden sallana sallana yürürken satranç oynayan dayıları, banklarda oturan insanları görecekseniz işte o zaman kendinizi bu şehre ait hissedeceksiniz.
(tabi mevsim kış değilse:)


Parkın sonunda sizi Taras Shevchenko  karşılayacak 


12 metre uzunluğundaki alegorik kabartma resimli bu heykelin 24 ağustos 1992‘ de açılışı yapılmış ve “Bir Ulusun Yeniden Doğuş Dalgası” şeklinde isimlendirilmiş,

Taras Shevchenko(9 Mart 1814 – 10 Mart 1861) tarihleri arasında yaşamış olan ünlü şair ve ressam Taras Shevchenko , geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösterilir.

 
Şehrin neredeyse heryerinden görebileceğiniz şöyle bir görüntü olacak
 

İşte burası bir zamanlar şehrin savunmasında önemli yer teşkil eden ancak şu anda park olarak kullanılan karşıdan da, kendisinden de, harika manzaraları izlemeye doyamacağınız bu yer;

HIGH CASTLE

Deniz seviyesinden 413 metre yükseklikte konumlandırılmış kalenin kalenin çok az kalıntısı kalmış olsa da kale özellikle sizlere harika bir şehir manzarası sunuyor bu nedenle turistlerin uğrak noktalarından olan kale doğal fotoğraf stüdyosu…

 

 
 
Kale 1259 yılında öncesinde ahşaptan yapılmış bir çok kez yıkılmış ve yeniden yapılmış, 1777 yılın Avusturyalılar kale etrafındaki surları sökmeye başlamış ve 1957 yılında tepeye 141 metre uzunluğundaki televizyon kulesi kurulmuş ve şimdiki haline gelmiştir.
 
 

2. KISIM GİDİLECEK MEKANLAR

 
 
 

ÇİKOLATA FABRİKASI

 

tatlıyı seviyorsanız zaten bu mekandan kaçışınız mümkün değil ancak sevmiyor olsanız bile mutlaka uğrayın çünkü yaşadığınız iyikilerden birisi olacağına eminim.
Bu çok popüler mekana mutlaka uğramanız önerilir. Detaylı bilgi için  Lviv Chocolate Factory

 

KAHVE İMALATHANESİ

 
 
DİKKAT : Eliniz yanmasın çünkü gerçekten yanabilir benim yandı 🙂 Çok otantik bir mekan alt katında bulunan yazın sıcak kışın serin mahzenlerde bu eşsiz kahvelerin tadına varabilirsiniz. Turistlerin uğrak noktası olan mekan tam olarak merkezde (RYNOK Sq. No: 10)
Detaylar için TIKLA

 

BEER THEATRE

 

 

 
Şehrin bir diğer cazibe merkezlerinde ve sembol mekanlarındandır kendisi, akşamları canlı sahneler boş plastik biraz şişeleriyle ritim tutabileceğiniz yemekleride bir hayli lezzetli olan Beer Theatre Lviv’ in Güzide mekanlarından kendi imalatları olan lokal biralarıyla oldukça meşhurlar…
Adres: Rynok Sq.   Web sitesi: TIKLA
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir